Varisten Korunma Yolları Nelerdir?

Basit önlemlerle sağlıklı kalın

Çok fazla ciddiye alınmıyorsa olsa da varis ciddi hastalıklardan biridir. Özellikle toplardamarlarda ortaya çıkan genişleme ilerleyen zamanlarda ansızın kanamalara neden olmaktadır. Bu kanamalar ölüm riskini de beraberinde getirebilmektedir. Peki, varis hastalığına karşı korunmak için ne yapmalı, hangi önlemleri almalı? Yazımızda severek okuyacağınız bilgileri bulacaksınız. İlk olarak varis hastalığına sebep olan etkenleri görelim.

Basit önlemlerle sağlıklı kalın

Varis neden oluşur:

1- Genetik nedenler

2- Hareketsiz yaşam

3- Hormonal ilaç kullanımı

4- Hamilelik

5- Karın içi basıncı arttıran hastalıklar

6- Obezite yani aşırı kilo alımı

7- Sigara (tüm organları etkileyen sigara toplardamar genişlemesini de arttırır.)

Hastalığı Tip ve Sınıflara Ayıralım mı?

Varis sınıflandırması için geliştirilen evrensel bir yöntem bulunuyor. Kısa adı CEAP olup, nasıl yapıldığını görelim

C0: Varisin olmadığı evre klinik ve fizyolojik olarak kişide hastalık yoktur.

C1: Telenjiektazik yani kılcal damar veya retiküler venler mevcuttur.

C2: Variköz genişlemelerin olduğu evre

C3: Bacaklarda şişlik yani ödem evresi

C4a: Renk değişikliği dediğimiz pigmentasyon evresi ayrıca kaşıntıya yol açan egzama varlığı

C4b: Cilt altı yağ dokusunun erimesi olan lipodermatosklerozis ve beyaz atrofi

C5: Daha önce açılan ve bir şekilde iyileşmiş ancak izlerinin görüldüğü iyileşmiş yara evresi

C6: Artık iyileşmesi çok zor olan ülser yani açık yara evresi 

Varis olmaması için dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

İlkel toplumdan bugüne insanoğlu nesilden nesle geçen bilgi birikimi ve tecrübe aktarımı ile giderek bilim ve teknolojinin gelişmesini sağlamıştır. Bu birçok alanda işimiz kolaylaştırmaktadır. Ancak bir taraf dan da gelişen teknoloji sayesinde hareket etme yani ilkel toplumda karnını doyurmak için akşama kadar koşturan insan ırkı artık ulaşımın ve haberleşmenin gelişmesi ile daha az hareket etmeye başlamıştır. Hareketsizlik de obezite (aşırı kilo), diyabet yani şeker hastalığı gibi varis hastalığının da artmasına neden olmuştur.

Hareketsizliğe Çözüm Bulmalıyız

Varis oluşmasındaki temel sorunların başında daha az hareket etmemiz gelmektedir. Peki, hayatımızı nasıl daha hareketli bir hale getirebiliriz?

Çalışma Esnasında Yapabileceğimiz

Uzun süreli ayakta kalmayı gerektiren işlerde çalışanlar vücut ağırlığını sık basınç yüklediğimiz bacakları değiştirerek bacak kaslarını çalıştırmak gerekir. 5-10 Dakikada bir 5-10 defa gaza frene basma hareketi dediğimiz ayak parmaklarını olabildiğince ileri ittirmek ardından parmakları olabildiğince kendimize doğru çekmeliyiz. Bu bacak diz altı arka baldır kasları dediğimiz gastrokinemius kas grubunu hareket ettirir. Bu kasların hareket etmesi de bacaklardaki venöz yapılar yani toplardamarları hareket ettirip içerisindeki kanı kalbe doğru hareket etmesine yardımcı olur. Buda varis oluşumunu önler ya da oluşmuş varislerin ilerlemesini durdurmak açısından oldukça önemlidir.

Varis Çorabı da İşe Yarayabilir

Bacaklarımızdaki toplardamarların genişlemesini engelleyecek ölçüde bacaklara basınç uygulayan varis çorabı giymek de uzun süreli ayakta kalması gereken kişiler için oldukça iyi bir destek sağlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu vardır. Ülkemiz de kişiye özel varis çorabı üretimi maalesef yoktur. Buda bazen aldığımız çorabın fayda yerine zarar vermesine neden olur. İyi bir varis çorabı kişinin bacak ölçüleri en az on iki yerinden ölçü alınarak çorabı üretecek makineye bu bilgileri girdikten sonra üretilen çorabı kullanmak en idealidir. Bu nedenle varis çorabı alırken ölçülere mümkün olduğu kadar dikkat edilmelidir.

Fazla Kilodan Kaçınmalısınız

Kilo almamaya dikkat etmelisiniz. Aşırı kilo özellikle uzun süreli oturarak çalışan kişilerde karın içi basınç artışına neden olur. Bu durumda toplardamarlara baskı yaparak varis oluşumunu arttırır bu nedenle kiloya dikkat etmek gerekir.

Rahat Dışkılama da çok önemlidir

Kabızlık da karın içi basınç artışına neden olduğu için varis oluşumuna neden olabilir. Burada yeme alışkanlıklarımızı değiştirerek lifli beslenmeye özen göstererek kabızlığı engelleyebilir dolaysıyla hemoroid ve varis gibi toplardamar hastalıklarına karşı kendimizi koruyabiliriz.

Sigara ve Alkolden Uzak Durmalı

Alkol tüketiminden kaçınmak da varis oluşumunu azaltır. Kronik alkol kullanımı birçok organı etkilediği gibi toplardamarlarımızı da etkiler. Ayrıca kilo alımına da neden olur.

Güneş ve Sıcak Havalara Dikkat

Varis sıcağı sevmez. Sıcak suyla banyo yapmak, sauna ve sıcak kaplıcalar varis oluşumunu arttırır. Aksine ılık ya da soğuk suyla banyo yapmak, bacakları soğuk suyla yıkamak, varis oluşumunu engeller ya da azaltır. Soğuk uygulama toplardamarda büzüşme yani daralma etkisi oluşturur.

Spor Yapmanın Yararları Saymakla Bitmiyor

Bisiklete binmek veya eve kondisyon bisikleti ile çalışmak bacak kaslarını hareketlendirerek varis oluşumuna engel olur. Aynı şekilde merdiven çıkmak, step, aerobik, gibi sporlar da varis oluşumunu azaltır. Giderek popüler hale gelen spor dallarından biri olan Pilates de hem genel vücut sağlığı için hem de varis oluşunu engellemesi açısından oldukça iyi bir spordur.

Oturma Düzeni Çok Önemli

Bacak, bacak üstüne atmak da varis oluşumunu arttırır. Özellikle kadınlarda daha çok görülen bu hareketten kaçınmak bizi varise karşı korur.

Giydiğiniz Ayakkabı Bile Çok Önemli

Varis oluşumunu azaltmak için çok yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmak gerekir bunun yerine ortopedik ayakkabıları tercih etmek gerekir. Bacakları sıkan dar kıyafetler giymek özellikle diz üstü lastiği bacağı sıkan bayan çorapları da varis oluşumunu arttırır. Bu açıdan giydiğimiz kıyafetlere çoraplara dikkat etmemiz gerekir.

Evet, değerli arkadaşlar yukarıda belirttiğimiz önlemler sizin %100 hastalıktan koruyacağı anlamına gelmez. Bazen genetik vakıalarda koruma yöntemleri de çok fazla işe yaramayabilir. Bu durumda size ameliyatsız yöntemlerle tedavi öneriyoruz. 10 Dakika gibi kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

Varisten Korunma Yolları Nelerdir?” yazısında 15 düşünce

 1. hatice diyor ki:

  hocam ailede varis olması hastalığın oluşumunda çok etkili midir.
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varis genetik olarak geçişi yüksek olan bir hastalıktır ailenizde varis varsa sizde de bu hastalığın çıkma ihtimali vardır

 2. ayfer diyor ki:

  hocam merhaba sağ bacağımda varisim var ağrı yapıyor bazı geceler yanma oluyor muayeneye gelmek istiyorum.
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varis hastalığı bahsettiğiniz şikayetlere neden olur. Ankara Kızılay da bulunan kliniğimize gelirseniz muayene hemde tedavinizi yaparım. İletişim için 0505 199 36 90 veya 0312 431 95 47 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz

 3. mehmet ali diyor ki:

  hocam merhaba eşim geçen yıl ameliyat oldu varis den dolayı ancak rahatsızlığı geçmedi yani bri sonuç alamadık sizi duydum bi kaç yakınımdan size de gelmek istiyoruz bize muayene için randevu verirseniz seviniriz.
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  İsminizi ve telefon numaranızı verebilirseniz size en kısa süre içinde randevu oluşturabiliriz. Siz aramak isterseniz 0505 119 36 90 veya 0312 431 95 47 numaralı hatlardan randevu alabilirsiniz

 4. Nesibe diyor ki:

  Hocam görüntüde bir şey yok ama bacaklarımda sürekli ağrı var. tedavi görsem bu ağrılar geçer mi
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Bu konuda size yardımcı olmak için muayene etmem gerekir. Ankara KLızılay da bulunan kliniğimize gelirseniz yardımcı olurum.

 5. Aslı diyor ki:

  hocam 24 yaşındayım. 5 aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum. bir aydır bacaklarımda kılcal damarlar görüyorum. hapın etkisi olabilir mi.
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Doğum kontrol hapları vücutta hormonal değişiklikler meydana getirdiği için varis oluşma ihtimalini arttırabilir. Ancak varislerinizin tek sebebi bu durum olmayabilir bence uygun bir zamanda doppler USG ile iç varisiniz var mı diye baktırmanızda fayda var. Böyle bir durum varsa tedavi olmanızda fayda vardır

 6. selin diyor ki:

  Hocam merhaba 26 yaşındayım yaklaşık 4 yıldır varis şikayetim var ve varis çorabı kullanmaktayım ancak sıcakta varis çorapları beni daha çok sıkıntıya sokuyor. Bunun için başka nasıl korunma yolları yapabilirim varislerimin daha çok artmasından korkuyorum.
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varis çorabı kullanmak varislerinizi tek başına tedavi etmez daha çok semptomlar için etkili olur varislerinizden kurtulmak istiyorsanız tedavi olmanızı öneririm. Tedavi seçeneklerini görüşmek için 0505 119 36 90 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz

 7. ezgi diyor ki:

  hocam varislerim iyice belirginleşmeye başladı ve ağrı oluşmakta çok rahatsızım sizce ne yapmalıyım?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Öncelikli olarak varislerinizin durumunu görmek açısından ya sizi muayene etmek yada en azından fotoğraf ile görmek gerekiyor varislerinizi gördükten sonra size en iyi tedavi seçeneğine karar verip bunu uygulamak doğru yol olacaktır kliniğimizde her boyutdaki varisler için ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Şimdiden geçmiş olsun

 8. kerem diyor ki:

  hocam bende kılcal damar varis var çok ağrı yapıyor muayeneye gelsem ücret ne kadar ?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Kliniğimizde her boyda varislerin ameliyatsız şekilde tedavisi vardır tedavi ücreti varislerinizin yoğunluğuna ve boyuna göre değişim gösterir eğer muayene veya fotoğraf gönderme imkanınız varsa fiyat bilgisi verebilirim iletişim için 0505 119 36 90 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz

 9. Yeliz diyor ki:

  Dar pantolonun varis oluşumuna neden olduğunu okumuştum, fakat varis çorabı öneriliyor. Fark nedir?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Hastalara önerilen varis çorapları kişiye özel belli bir basınç oluşturmaları istenen çoraplardır bu nedenle kişiye destek sağlar ancak dar pantolan ise kişiye özel üretilmediği için bacağın her yerine aynı basıncı uygulamaz buda varis hastalığı için istenmeyen bir şeydir

 10. Ecrin diyor ki:

  Hocam merhaba ben dvt hastasıyım. 6 yıl oldu gecmedi. Çorap giymekten çok sıkıldım. Yardımcı olursanız sevinirim.
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Kısaca DVT dediğimiz derin ven trombozu hastalığı tedavisi zor ve uzun bir süreçtir sizi ve eski tetkiklerinizi görmeden tedaviniz hakkında yorum yapmak istemem

 11. Serpil diyor ki:

  İşim gereği topuklu ayakkabı giymek zorundayım, arttırdığını duymuştum. Artmasını önlemek içşn ne yapmalıyım?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Topuklu ayakkabı gibi bazı giyim tarzları maalesef varisin artmasına neden olmaktadır eğer imkanınız varsa dah düşük topuklu ayakkabı giymeniz uygun olacak tır. Topuklu giydiğinizde ise sık sık ayaklarınızı yükseğe kaldırıp dinlendirmenizi öneririm

 12. Melike diyor ki:

  Göz çevremdeki mor damarlar pc ekrana uzun bakıp yorulduğumda daha da belirginleşiyor doktor bey. Buna bişey yapılabilirmi
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Yüz yanak, göz, burun kenarı gibi bölgeler özellikli bölgeler olduğu için bu hastaları görmeden konuşmak doğru olmaz en azından fotoğraf gönderme şansınız varsa daha iyi bilgi verebilirim. İletişim için 0 505 119 36 90 veya 0 312 431 95 47 numaralı hatlardan ulaşabilirsiniz

 13. derya diyor ki:

  hocam merhaba annemin bacaklarına görsel olarak baktığımız zaman bi kaç tane kalın damar görüyorum ancak iç varisi var mı yok mu bilmiyoruz size gelmek istiyorum tedavi süreci nasıl ilerliyor muayene ücreti ne kadar ?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Hastalarımızı tedavi etmeden önce mutlaka doppler ile iç varis var mı yok mu bakarız varsa mutlaka iç varislerinizide tedavi etmek gerekir seans sayısı varis miktarı ile ilgilidir mümkün olan en az seansda tedaviniz bitirilir

 14. Selen diyor ki:

  Hocam işimden dolayı sürekli oturmak zorundayım . mesai saatlerinde sadece öğle arasında yerimden kalkabiliyorum. annemde de babamda da varis var. bacaklarımda son zamanlarda çok ağrı oluyor . hareketsiz olanlar için tavsiyeleriniz var mı
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varise iyi gelen egzersizler yapabilirsiniz bu konu ile ilgili geniş bir yazıyı sitemde bulabilirsiniz hem annenizde hemde babanızda varis olması sizi ciddi bir varis adayı yapıyor bu nedenle dopler ile kontrol olmanızıda öneririm

 15. gözden diyor ki:

  merhaba bende varis var tedavi olmak istiyorum ancak özel sektörde çalışıyorum ve izin alamam normal yaşantımı etkiler mi tedavi ?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Kliniğimizde uygulanan varis tedavi yöntemlerinde genellikle istirahate gerek olmamaktadır. istisnalar dışında hastalarımız tedavi oldukları gün normal hayatlarına geri dönebilirler. Ağır iş kolları hariç olmak üzere normal iş hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir