Varis Neden Olur?

Varis neden olur

Bir önceki yazımızda varis hastalığını enine boyuna tanıma imkanı bulduk, bu konumuzda ise hastalığın nedenleri ve risk faktörlerini ele alacağız. Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre biraz daha fazla olup, bunun nedeni gebelik sürecinde ortaya çıkan kılcal damar çatlaması ile izah edilmektedir. Varis nedenlerine geçmeden önce hastalığın nasıl ortaya çıktığını izah etmeye çalışacağım.

Varis neden olur
Varise hastalığına davetiye çıkaran riskleri görelim.

Toplardamarlarda Kapakçık Bozulması Sonucu Oluşuyor
Vücudumuzda 2 ana kan dolaşım sistemi olan atardamar ve toplardamar bulunmaktadır. Atardamar kalpten organlara temiz kan pompalarken toplardamar ise kullanılan kirli kanı temizlenmek ve tekrardan kullanıma hazır hale getirmek için kalbe geri taşımaktadır. Tabii ki işi oldukça zor olup, ayak parmaklarından kalbe doğru yukarı yönde taşımaktadır. Yere bir bidon koyun ve içine su borusu sokun sonra diğer ucunu kalbiniz hizasına getirin bir işlem yapmadan oraya su çıkabilir mi? kesinlikle çıkamaz. Toplardamar bu zorluğu aşarak kanı yavaş yavaşta olsa taşıyor. Yer çekimine maruz kalarak geri kaçmaması içinde 5-10 cm aralıklarla kapakçık denilen valf türü bir yapı bulunmaktadır. Tek yönlü açılan bu doku hasar görmesi halinde kan kalbe gitmek yerine damarlarda bekleyerek genişlemeye neden olmaktadır. Evet arkadaşlar sorunun şekli budur. Peki kapakçıkların bozulması neden kaynaklanır? hemen bu hususu da bakalım.

Uzun Süre Ayakta Durmak, Çalışmak

Kapakçıkların bozulmasına neden olan en önemli unsur bacaklarda oluşan aşırı basınç olup, ayakta uzun süre durmak yada ayakta çalışma en önemli varis nedenleri arasında yer almaktadır. Ayakta durmanız yada çalışmanız gerekiyorsa bunu sürekli sabit olarak yapmak yerine 45 dakika 1 saat aralıklarla 2-3 dakika ara vererek yapmalısınız. Örnek bir tezgah başında duruyorsanız belirttiğim sürelerde oradan 2-3 dakika ayrılarak kısa da olsa yürüyerek basıncı azaltın. Ayakta durmanın yanı sıra tam tersi olan gün boyu oturmak, oturarak çalışmakta yine varis nedenleri arasındadır.

Fazla Kilo (Obezite)

Bacaklarda basınca neden olan tüm olgular varis riskini artırmaktadır. Özellikle fazla kilo ve obezite durumunda olan insanlarda yine ciddi risk almaktadır. O nedenle mutlaka ideal kiloya kavuşmak için gereği yapılmalıdır.

Genetik (Ailesel)

Bir çok hastalık genetik olup, onlardan biride varis diyebiliriz. Anne yada babada bu hastalığın olması çocukları normal insanlara göre daha riskli hale getirmektedir. O nedenle aile bireylerinde bu hastalık varsa mutlaka korunma yöntemlerine uymalısınız.

Gebelik

Yukarıda da belirttiğim gibi kadınlarda görülme riski çok yüksektir. Bunun nedeni özellikle hamilelik olup, bu süreçte karın kısmında oluşan ağırlık ve basınç riski artırmaktadır. Yine aynı şekilde çok fazla hormonal dalgalanma olması nedeniyle kılcal damarlar sıkça görülür. Bunun dışında kadınlara özgü hastalıklardan biri olan vajinal varisler olabilmektedir. Bununla ilgili detayları ilerleyen yazılarda göreceğiz.

Menopoz

Varis hastalığı riski daha çok ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır. Kadınlarda görülme riski zaten yüksek iken menopoz süreci ve ilerleyen yaş 50 üzeri daha da artmaktadır.

Evet arkadaşlar hastalığın nedenleri olarak kabul gören faktörleri ele almaya çalıştım. Henüz böylesi bir hastalığınız yoksa mutlaka yukarıda yer alan durumlara dikkat ederek önlem almalı ve kaçınmalısınız.

Varis Neden Olur?” yazısında 17 düşünce

 1. veli diyor ki:

  hocam karım varis tedavisi görüyor. radyo frekans kısmında çok acılı bir işlem olduğunu gördük araştırmalarım sonuucunda bunun için hastayı tamamen uyutma gibi bir durumunuz var mdıır ?
  Op.Dr.Nihat AYDIN
  Bence tamamen uyutmak yerine lokal anestezik kremler veya spreyler ile daha az riskle bu tedaviyi yaptırabilirsiniz

  • dratilla diyor ki:

   Op.Dr. Nihat AYDIN Kalp ve Damar cerrahisi
   Kliniğimizde bulunan radyo frekans cihazları ile yaptığımız tedavilerde bir miktar acı hissi oluşsada bu hastaya genel anestezi ile uyutacak kadar büyük bir acı olmuyor. Bu nedenle genel anestezi gibi riskleri yüksek bir uygulamayı yapmanın gereği yoktur.

 2. hilal diyor ki:

  hocam iyi günler. bundan 2 ay önce devlet hastanesine gittim. bana ameliyat olmam gerektiğini söylediler. fakat ben ameliyattan yana değilim. benim aynı zamanda kalp rahatsızlığımda var. ameliyatsız olarak uyguladığınız köpük tedavisinin kalbime ve kullandığım ilaçlarla birlikte bir yan etkisi var mıdır ?

 3. ezgi diyor ki:

  hocam merhaba ben daha önce köpük tedavisi ile tedavi oldum ama 3 yıl sonra tekrar etti ve bu sefer kılcallar oluştu bunun için sizinle iletişime geçmek istiyorum.
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Daha önceki tedaviniz yapılmadan önce iç varis var mı diye doppler yapıldı mı Varis tedavi,si yapmadan önce doppler yapılıp ona göre tedavi planı oluşturmak gerekir eğer zamanınız varsa Ankara Kızılay da bulunan kliniğimize gelip ücretsiz muayene ve doppler imkanından faydalanabilirsiniz. İletişim için 0505 119 36 90 veya 0312 431 95 47 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz

 4. arzu diyor ki:

  hocam merhaba. annem 60 yaşında varis rahatsızlığı var. tedaviye ikna edemiyoruz . ayrıca kalp rahatsızlığı var. varis kalbi tetikler mi. köpük tedavisinde yaş sınırı var mı
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varislere uygulanan köpük tedavisinde yaş sınırı yoktur. Kalp rahatsızlığı olması tedaviyi etkilemez. Dilediğiniz zaman muayeneye getirip tedaviye başlayabilirsiniz

 5. Sevgi Tn diyor ki:

  Hocam bacaklarımda uzun yıllardır ağrı vardı. Varis olabileceğini hiç düşünmedim. Kas romatizması için her yıl kaplıcaya gidiyorum. oradan geldiğimde bacaklarımla ilgili şikayetlerim artardı ama önemsemezdim. Bu sene kaplıcadayken bacaklarım şişti. döndükten sonra şişlikler indi ama damarların şişi kaldı. yani varis gibi ama bir anda böyle varis olur mu bilemedim.
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varise bağlı olan bacak ağrıları sıcak ortamlarda artar bu nedenle varis hastalarına hamam sauna ve kaplıca gibi sıcak ortamlardan uzak durmalarını tavsiye ediyorum. Varis genelikle birden ortaya çıkmaz ancak sıcak ortamlar olan varislerin daha net bir şekilde belirmesine neden olabilirler

 6. aysun diyor ki:

  hocam kılcal varsimim var lazerle uygulamanın faydası var mı?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Kliniğimizde her boyda varislerin ameliyatsız şekilde tedavisi vardır tedavi ücreti varislerinizin yoğunluğuna ve boyuna göre değişim gösterir eğer muayene veya fotoğraf gönderme imkanınız varsa fiyat bilgisi verebilirim iletişim için 0505 119 36 90 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz

 7. rumeyse diyor ki:

  hocam benm tansiyon ilacım var ve varsimde var tedavi olmaya düşünyorum acaba sizin kullandığınız ilaçlar benim şekerimi etkiler mi?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varis tedavisi sırasında diğer tıbbi müdahalelerde olduğu gibi bazen şeker ve tansiyonda bir miktar etkilenme olabilir ancak bu durum kolaylıkla düzenlenebilecek kadar hafif bir durum olduğu için varis tedavinizi etkilemez

 8. mert diyor ki:

  HOCAM BABAMDA VARİS VAR SANIRIM İÇ VARİS AĞRISI ÇOK OLUYOR BABAM YAŞLI AMA TEDAVİ AMACI NE ÖNERİRSİNİZ?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varis daha çok görüntüsü ile kendini gösteren bir hastalık olmasına rağmen bazen iç varis dediğimiz durumlarda dışarıdan bir şey olmadan ağrı ve şişlik gibi şikayetler ile kendini gösterebilir. Varis tedavisinde yaş bir engel değildir her yaşdaki hastaya varis tedavisi uygulayabiliyoruz

 9. fatma diyor ki:

  merhaba NİHAT AYDIN hocam bacaklarım da belirgin şekilde kılcal damarlar var .Tedavi olmak istiyorum . Mesleğim öğretmenlik olduğu için uzun süre ayak da hareketsiz şekilde durmaktayım .Tedavi sonrası ayakda fazla durmamaya özen mi göstermeliyim ?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varis hastalarının hareketsiz kalmamaya özen göstermeleri gerekmektedir hareketsizlik varisi arttıran şikayetleri arttıran bir nedendir yeni varis oluşumuna da neden olabilir

 10. TUĞBA diyor ki:

  Merbalar hocam 30 yaşındayım VARİS sorunu yaşıyorum .2. hamileliğim den sonra artmaya başladı .Tedavi kaç seans da bitmek de dır .
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varis tedavi edilmesi gereken bir hastalıkdır, tedavinin şekli süresi hakkında bir fikiri vermek için muayene etmek yada en azından görmek gerekirBu tür bir durumda net cevap fotoğraf gönderme şansınız varsa daha iyi bilgi verebilirim. İletişim için 0 532 350 25 87 veya 0 312 431 95 47 numaralı hatlardan ulaşabilirsiniz

 11. rasim diyor ki:

  Merhaba hocam obezite sorunum var .Bacaklarım da varisler de var .Tedavi sonrasın da ağrılarım geçer mi ?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Geçmiş olsun. Varislerinizi tedavi ediyoruz tedavi yöntemi hastaya göre değişebilir, duruma göre hasta için en uygun yöntemi uygulamak seans sayısı, uygulanacak yöntem ve fiyat bilgisi için varisleinizin durumunu görmek gerekir. Obez olmanız varis tedavisine engel bir durum değildir. tedavi sonrasında varisler geçeceği için varise bağlı şikayetlerinizde geçecektir. İsterseniz 0532 350 25 87 numaralı telefondan varislerinizin foroğraflarını atın daha detaylı bilgi vereyim.

 12. esma diyor ki:

  hocam varis tedavisinde köpük yapılan damarın vücuda zararı var mı ?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varisleşmiş damarlarda kan akışı normal olmayacağı hastanın sağlığına zarar veren damarlardır bu nedenle tedavide bu tür damarları yok ederiz yani köpük de diğer tedavilerde bu hastalıklı damarlardan kurtulmanızı sağlar

 13. doğanay diyor ki:

  hocam merhaba varis tedavilerinde kullanılan ilacın vücuda herhangi bi zararı var mı ?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varis tedavisinde kullanılan ilaçları yıllar süren araştırmalar neticesinde bulunan ve faydası çalışmalarla gösterilmiş ilaçlardır. Yan etki görülmesi veya allerji gibi bir durum oluşturma ihtimali ortalama olarak herhangi bir ağrı kesici ile aynı düzeydedir ve tedaviyi yapan doktor bunu dikkate alarak tedavi planı yapacaktır

 14. aycan diyor ki:

  Merhaba hocam varis nedeniyle oluşan yaraları nasıl bir tedavi uygulamaktasınız ?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  geçmiş olsun varis nedeniyle oluşan yaraların tedavisinde hem yara tedavisi hemde varis tedavisinin beraberce uygulanması gerekir kliniğimizde ben çoğunlukla ameliyatsız olarak varis ve varise bağlı yaraların tedavisini yapmaktayım tedavi seçeneği hastanın durumuna varisin derecesine göre farklılık gösterebilir daha detaylı bilgi için fotoğraf gönderme şansınız varsa daha iyi bilgi verebilirim. İletişim için 0 532 350 25 87 veya 0 312 431 95 47 numaralı hatlardan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir