Varis Ölümcül Bir Hastalık mı?

Varis ülseri

İlk başlarda herhangi bir şikayet ya da yaşantımızı olumsuz yönde etkilemeyen varisler maalesef sürekli böyle kalmamaktadır. İlerleyen zamanlarda ortaya çıkan ve artan ağrı, kramp, kaşıntı gibi şikayetlere ek olarak birde gözlemleme imkanınız olmayan sorunlarla karşı karşıya kalırsınız. Dilerseniz varislerin tedavi edilmemesi halinde ortaya çıkan sorunlar ve riskleri görelim.

Varis ölümcül olabilir

Akciğere Pıhtı Atma

Toplardamar genişlemesi olarak tanımladığımız varis hastalığı bazen oldukça tehlikeli olabilmektedir. Yavaşlayan kan akımı nedeniyle oluşan pıhtının akciğere atması sonucu hastayı ölüm riski ile karşı karşıya bırakabilir. Bu sorun hastaların yaklaşık yüzde %8 ile %10 arasında görülmekte oldukça yüksek bir rakamdır.

Venöz Ülser (Bacaklarda İyileşmesi Zor Yaralar)

Yukarıda aktardığım soruna ek olarak bazen de hayatımızı oldukça çekilmez hale getiren venöz ülser yani bacaklarda iyileşmesi zor yaralara neden olmaktadır. Çok şükür ki gelişen teknoloji ile birlikte kısa adı PRP dediğimiz (Platelet Rich Plasma) hastanın kendi kanı ile yapılan tedavi yöntemidir. Peki hastalığı bu kadar ileriye götürmeden önlem almak mümkün değil mi? Elbette ki mümkün, çünkü varis hastalığı sinsi ya da kendi kendine ilerleyen bir hastalık değildir. Hastalar yaşadığı şikayet ve belirtiler işe işlerin yolunda gitmediğini bilirler. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken şikayet ve belirtilere göz atmak istiyorum.

Varis Hastalığı Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Varisin belirtilerini burada tekrar anlatmak istiyorum. Uzun süreli ayakta kalmakla oluşan oldukça rahatsız edici bacak ağrıları, daha çok gece görülen kramplar, ağrı, uyuşma kaşıntı gibi hayat kalitemizi bozan bulgularla karşılaşırız.

Varislerden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Daha önce de belirttiğim gibi tek çıkar yol tedavidir. Bu alanda uzman bir isim ya da Ankara’da yaşıyorsanız kliniğime gelebilirsiniz. Yapılacak muayene ile uygulanacak tedavi belirlenir. Geride bıraktığımız son 10 yıla kadar ameliyat uygulanırken, şuan gereksiz hale geldiğini söyleyebilirim.

Varis Tedavisi İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmeli?

Türkiye’de sağlık koşulları yeni yeni oturmaya başladığını söyleyebilirim. Gerçi halen de arzu edilen düzeyde bu hastalığın uzmanı olan kalp ve damar cerrahları yeterli değildir. Hele ilçelerde bulunan kamu hastanelerinde bulmanız biraz zor olabilir. Bu nedenle genel cerrahlar ve hatta radyoloji uzmanları bile varis tedavisi yaptığını görürsünüz. Peki bu mantıklı bir şey mi?

Radyoloji Uzmanları Varis Tedavisi Yapabilir mi?

Aslında görmediği bir organı radyoloji uzmanı gibi bir hekim tarafından yapılması çok uygun olmayan tedavi şeklidir. Çünkü görmediğiniz bir organa nasıl müdahale edeceksiniz? Bilmediğiniz bir organı onu gören kalp ve damar cerrahisi uzmanı tarafından yapılması gerektiğinde ortaya çıkabilecek komplikasyon yani istenmeyen etkilere karşı hastaya zamanında gerekli müdahaleyi yapmak önemli bir ayrıntıdır. Bu nedenle tavsiyem mutlaka kalp ve damar cerrahisi uzmanlarından hizmet almanızdır.

Ameliyatsız, Pratik Tedavi Yöntemleri Bulunuyor

Tedavisinde renkli Doppler Ultrasonografi dediğimiz yöntemle iyi tedavi palanı yaparak ucu ölüme kadar uzanan bu hastalıktan kurtulmamızı sağlar. Ameliyatsız tedavi denince ilk akla gelen Köpük skleroteropi seans başına 5 veya en fazla 10 dakikanızı ayırarak ve günlük işlerinizi aksatmadan uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir.

Varis Çorabı Kullanmak Şikayet ve Riskleri Azaltır mı?

Türkiye’de varis çorabı kullanımı tartışmalı bir konudur. Çünkü ülkemizde kişiye özel üretilen varis çorabı yoktur. Aslında varis çorabı üretimi bence şöyle olmadır bacağımızın en az on iki noktasından alınan ölçümler önce bu üretimi yapacak özel varis çorabı makinelerine bilgisayar aracılığı ile iletilmeli ve çorap bu şekilde üretilmelidir. Çünkü hiç bir insanın bacak yapısı diğeri ile aynı olamaz. Ancak ülkemizde varis çorabı almaya gittiğimizde bir kaç noktadan ölçü alınır rafta bacak yapınıza en yakın ölçüde ki çorap verilir. Buda tedavi açısından başarı oranını düşürmektedir. Gerçi dünyanın hiç bir yerinde üretilen varis çorabı varisi yok edemez en fazla ilerlemesini yavaşlatır.

Evet, değerli arkadaşlar konuyu toparlamak gerekirse varisler sadece estetik  yönden kötü görünmekle kalmayıp, aynı zamanda ölümcül riskleri de bulunmaktadır. Bu nedenle mutlaka tedavi olmanız gerekir. Tedavi de en gelişmiş sonucu kalp damar cerrahlarının uygulayacağı ameliyatsız yöntemlerle alırsınız.

Varis Ölümcül Bir Hastalık mı?” yazısında 21 düşünce

 1. esma diyor ki:

  hocam babamın 10 yıldır varis rahatsızlığı var yazın yaralar açılıyor kışın daha rahat. nasıl bir tedavi uygulanabilir. bir de tedavi yaralar açıkken mi yoksa kapalıyken mi yapılmalı
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Yaralar kalıcı hale dönmeden tedaviye başlamak en uygun yöntem olacaktır. 0505 119 36 90 nomaralı telefona resim atarsanınız en kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

 2. adem diyor ki:

  hocam 5 yıldır varislerim var ilk zmaanlar normaldi ama şimdi özellikla sol ayağımda yara oldu kabul bağladı sağ ayağımda da öyle olacak hissi var en kısa zamanda sizinle görüşmek istiyorum iletişim numaranızı verirmisiniz?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Hem varisinizin hem de yaranızın tedavisini beraber yapmak gerekir iletişim hattımız 0505 119 36 90 ve 0312 431 95 47

 3. kerime diyor ki:

  hocam 5 aylık hamileyim. bacak damarlarımda şişme ve ilerleyen saatlerde artan ağrı var. muayene ücretiniz ne kadar.
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Hamilelik döneminde varis tedavisi yapmak çok doğru olmaz hamilelik boyunca varis çorabı gibi yardımcı yöntemlerle geçici olarak bacaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Doğum sonrası 5-6 hafta sonra tedavinizi yapabiliriz.

 4. ASLIHAN diyor ki:

  HOCAM MERHABA VARİSİM VE KILCAL DAMARIM VAR TEDAVİ OLMAK İSTİYORUM BNDE SAĞLIKÇIYIM ÜCRETİ ÖĞRENEBİLİRMİYİM ?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varislerinizi ve kılcal damarlarınızı tedavi edebiliriz ancak ücret bilgisi vermek için ya muayene etmek gerekir yada 0505 119 36 90 numaralı hattımıza fotoğraf atarsanız yardımcı oluruz.

 5. Alkan diyor ki:

  Hocam bende varis var. bir de kaçak var dedi doktor ama ne demek istediğini anlamadım. köpükle tedavide kaçak denen şey de tedavi edilebiliyor mu
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Tedavinizi konuşmadan önce size söylenen kaçağın düzeyi ve nerede olduğunu bilmem gerekir bunun içinde size yapılan tetkikler varsa gönderin daha iyi yardımcı olabileyim. Tetkik yoksa buyrun muayeneye gelin gerekeni yapayım

 6. ecrin diyor ki:

  hocam bacaklarımda ileri düzeyde varis şikayeti var. ilk zamanlar küçüktü pek umursamıyordum ama şimdi çok belirgenleşti ve çok acılı ağrılı geçiyor günlerim. tedavi olursam bu varisler yok olur mu?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Sizin vücut yapınıza ve varislerine göre uygun bir tedavi yapıldığında tabiki varislerinizden kurtulabilirsiniz dilerseniz kliniğimizde size en uygun ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi en kısa sürede yapabiliriz geçmiş olsun

 7. erol diyor ki:

  hocam merhaba bacaklarımda ağrılı bir şekilde varis yaşıyorum muayeneye gelsem ücret ne kadar alıyorsunuz?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Kliniğimizde her boyda varislerin ameliyatsız şekilde tedavisi vardır tedavi ücreti varislerinizin yoğunluğuna ve boyuna göre değişim gösterir eğer muayene veya fotoğraf gönderme imkanınız varsa fiyat bilgisi verebilirim iletişim için 0505 119 36 90 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 8. İREM diyor ki:

  MERHABA HOCAM ANNEM 87 YAŞINDA BACAKLARINDA VARİS VAR YAŞINDAN DOLAYI VARİS TEDAVİSİ YAPTIRMAK KONUSUNDA DÜŞÜNCELİYİZ SİZCE BİR SORUN OLURMU ?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Kliniğimizde her boyutta varisin ameliyatsız şekilde tedavisi yapılmaktadır hastanın yaşlı olması tedaviye engel değildir ne zaman isterseniz tedavinizi yapabiliriz.

 9. satı diyor ki:

  hocam bacaklarımda varislerim var . tedaviyi olmayı ertelediğimiz zaman ilerde tedavi olmak daha zorlaşıyormu ?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Her hastalıkta olduğu gibi varis hastalığında da erken teşhis ve erken tedavi daima daha iyi sonuçlar verir. Tedavi gecik dikçe hastalık ilerler ve daha uzun ve zor bir tedavi süreci gerekebilir

 10. Bartu diyor ki:

  Hocam yogun bir şekilde ağırlik çalışıyorum. Bacaklarımda kalın damarlar oluşmaya başladı. Bunun sebebi ne olabilir.
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Hafif ve uygun egzersizler varise iyi gelir ancak ağır sporlar karıniçi basıncını arttırdığı için varisleri arttırıcı etki yaratabiliyor böyle durumlarda tedavi ile rahatça kurtulabilirsiniz

 11. neslihan diyor ki:

  merhaba hocam şehir dışından gelen hastalarınıza 1 günde kaç seans uygulayabiliyorsunuz ?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Hastaların tedavi şekli ve seans sayısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir uygun olan hastaların tedavisi tek seansla veya bir günde bitirilebilir

 12. Mükerrem diyor ki:

  Hocam merhaba en az 15 yildir varislerim beni mahfetti yara acildi ve fazlasiyla odem var. Öldürmüyor ama sürünüyorum banada bir care varmi acaba
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Geçmiş olsun. Sizin gibi ileri derecede varisi olan ve varise bağlı yaraları olan hastalarıda tedavi ediyoruz bu kunudaki sonuçlarımızda oldukça iyi durumda sisin durumunuzdaki ve bir an önce görmek gereken tedaviye başlamak gerekir

 13. Xxx diyor ki:

  Hocam merhaba ben ozel biryerde köpüktedavisi yaptırdım. Ancak bacagımın bir kısmında yara oluştu. Arayıp sordum hatta daha sonra yanina gittigimde ilac damar dışına sızmış denildi. Simdi benim anlamadığım bu yara varis yarası degilmi ne olacak benim bu bacagımin durumu
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Geçmiş olsun anladığım kadarıyla yaşadığınız durum geçici bir durumdur bu şekilde oluşan lezyonlar belli bir sürede düzelir eski haline döner merak etmeyin. İsterseniz 0505 119 36 90 numaralı telefona fotoğraf ve iletişim bilgisi atarsanız yine detaylı bilgi verebilirim

 14. Özgür diyor ki:

  Hocam varis yarası tedavisinde seans süresi ne kadar. sonrasında istirahat etmek gerekiyor mu
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varis maalesef tedavi edilmediğinde venöz ülser dediğimiz önemli varis yaralarına neden olmaktadır kliniğimizde bu yaraların tedavisini yapıyoruz ve seans yaklaşık yarım saat sürmektedir. İletişim için 0 505 119 36 90 veya 0 312 431 95 47 numaralı hatlardan ulaşabilirsiniz

 15. Mustafa diyor ki:

  Hocam babam 75 yaşında. bacaklarında varis var. dizlerinde de kireçlenme var. çok şiddetli bacak ağrısı çekiyor. bu ağrılar varisten mi yoksa kireçlenmeden mi kaynaklanıyor
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varis hastalığı bacaklarda ağrı yapar kireçlenmede yapabilir ikisi arasında bazı farklar vardır. Bunun için muayene olmanızı öneririm. İletişim için 0 505 119 36 90 veya 0 312 431 95 47 numaralı hatlardan ulaşabilirsiniz

 16. efsun diyor ki:

  Hocam varis hastalığı hemoroidi etikler mi
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Hemoroid ve varis çoğu zaman benzer nedenlerle ortaya çıkan hastalıklardır ikiside toplar damar hastalığı olup aynı kişide görülmeleri sık g rastlanılan bir durumdur

 17. ipek diyor ki:

  Merhaba hocam annem de varis sorunu var . Devlet hastanesine gittiğimiz de ilerlemiş seviye olduğunu söyledi , bacaklarında yaralar oluştu ,biz şeker hastası olduğu için ondan yaralar oluştuğunu düşündük .Köpük tedavisiyle varis ve varis yarları geçer mi ?
  .

 18. tuncer diyor ki:

  hocam merhaba ben kırıkkale de yaşıyorum sağ bacağımda varis var bilek kısmında küçük yara oluştu . Bu yara beni çok korkutuyor nasıl bir tedavi olur acaba
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Geçmiş olsun. Varislerini de ameliyatsız şekilde tedavi ediyoruz tedavi yöntemi hastaya göre değişebilir, duruma göre hasta için en uygun yöntemi uygulamak seans sayısı, uygulanacak yöntem ve fiyat bilgisi için varislerinizin bahsettiğiniz yaranın durumunu görmek gerekir. İsterseniz 0532 350 25 87 numaralı telefondan varislerinizin foroğraflarını atın daha detaylı bilgi vereyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir